Technical Program

08:45 - 09:00 Workshop Welcome

09:00 - 10:00 Keynote
Session Chair: Nic Lane (University of Oxford)

          

10:00 - 10:30 Session 1
Session Chair: Inseok Hwang (IBM Research)

     
Efficiently Combining SVD, Pruning, Clustering and Retraining for Enhanced Neural Network Compression  
Koen Goetschalckx, Bert Moons, Patrick Wambacq, Marian Verhelst (KU Leuven)

     
Deploying Deep Neural Networks in the Embedded Space 
Stylianos I. Venieris, Alexandros Kouris, Christos-Savvas Bouganis (Imperial College London)

10:30 - 11:00 Coffee Break

11:00 - 11:45 Session 2
Session Chair: Rahul Shah (Intel Research)

     
D-Pruner: Filter-Based Pruning Method for Deep Convolutional Neural Network 
Loc N. Huynh, Youngki Lee, Rajesh Krishna Balan (Singapore Management University)

     
On-the-fly deterministic binary filters for memory efficient keyword spotting applications on embedded devices 
Javier Fernández-Marqués (University of Oxford), Vincent W.-S. Tseng (Cornell University), Sourav Bhattacharya (Nokia Bell Labs), Nicholas D. Lane (University of Oxford and Nokia Bell Labs)

     
Mobile Based Continuous Authentication Using Deep Features 
Mario Parreño Centeno, Yu Guan, Aad van Moorsel (Newcastle University)

11:45 - 12:30 Panel Discussion
Moderator: Nic Lane (University of Oxford)

     
"Mobile and Embedded Deep Learning: Where are we going? And how will we get there?"

Dimitris Papailiopoulos
(University of Wisconsin-Madison)

Paul Whatmough
(Arm ML Research and Harvard University)

Pete Warden
(Google Brain)

12:30 - 13:30 Lunch

13:30 - 14:30 Keynote
Session Chair: Hongkai Wen (University of Warwick)

          

14:30 - 15:00 Session 3
Session Chair: Hongkai Wen (University of Warwick)

     
BrainSlug: Transparent Acceleration of Deep Learning Through Depth-First Parallelism 
Nicolas Weber, Florian Schmidt, Mathias Niepert, Felipe Huici (NEC Laboratories Europe)

     
Mayo: A Framework for Auto-generating Hardware Friendly Deep Neural Networks 
Yiren Zhao (University of Cambridge), Xitong Gao (Shenzhen Institute of Advanced Technology), Robert Mullins (University of Cambridge), Chengzhong Xu (Shenzhen Institute of Advanced Technology)

15:00 - 15:30 Coffee Break

15:30 - 16:30 Keynote
Session Chair: Sourav Bhattacharya (Nokia Bell Labs)

          

16:30 - 17:15 Session 4
Session Chair: Nicolas Weber (NEC Labs Europe)

     
HARNet: Towards On-Device Incremental Learning using Deep Ensembles on Constrained Devices  
Prahalathan Sundaramoorthy, Gautham Krishna Gudur (Solarillion Foundation), Manav Rajiv Moorthy, R Nidhi Bhandari (SSN College of Engineering), Vineeth Vijayaraghavan (Solarillion Foundation)

     
Neural Network Syntax Analyzer for Embedded Standardized Deep Learning  
MyungJae Shin, Joongheon Kim (Chung-Ang University), Aziz Mohaisen (University of Central Florida), Jaebok Park, Kyung Hee Lee (ETRI)

     

17:15 - 17:30 Town Hall