Navigation

Schedule

5 July
6 July
08:00
Registration
08:40
08:40
10:20
09:00
Welcome Note
09:30
10:20
Coffee
10:45
10:45
12:20
12:20
Lunch
13:20
13:20
15:00
15:00
Coffee
15:30
15:30
17:00
17:30
Bus
18:00
18:30
Bus
19:00
7 July
8 July
08:00
Registration
08:40
10:20
Coffee
10:45
12:20
Lunch
13:20
15:00
Coffee
15:30

Day 1: Tuesday, 5 July 2016

Workshops 8:40–17:00

Please see the Workshops page and the individual workshop websites for further information.

City Tour 18:00–19:30

Welcome Reception at Historical City Hall 19:30–21:00

Please see the Program Highlights for further information.

Day 2: Wednesday, 6 July 2016

Session 1: Sensor Networks 9:30–10:20

Chair: Elizabeth S. Bentley, Air Force Research Lab

Panel: IoT: Internet of Things or Internet of Dreams? 10:45–12:20

Chairs: Yingying (Jennifer) Chen and Carla Fabiana Chiasserini
Panelists: Suman Banerjee, Giuseppe Bianchi, Eylem Ekici, Marco Gruteser and Thomas Watteyne.
Please see the Program Highlights for more information.

Session 2: Wireless Systems Design 13:20–15:00

Chair: Yingying (Jennifer) Chen, Stevens Institute of Technology

Session 3: Throughput and Delay Optimization 15:30–17:10

Chair: Iordanis Koutsopoulos, Athens University of Economics and Business

Dinner at Gut Lippesee 19:00–21:00

Please see the Program Highlights for further information.

Day 3: Thursday, 7 July 2016

Session 4: Games and Network Economics 8:40–10:20

Chair: Longbo Huang, Tsinghua University

Keynote: Prof. Don Towsley 10:45–11:30

Randomness, Everlasting Security, and Privacy in Wireless Networks

Plese see the Program Highlights for more information about the speaker.

Session 5: RFID Systems 11:30–12:20

Chair: I-Hong Hou, Texas A&M University

Session 6: Network Control and Algorithms 13:20–15:00

Chair: Renato lo Cigno, University of Trento

Session 7: Wireless Applications 15:30–16:20

Chair: Christoph Sommer, Paderborn University

Poster and Demo Session 16:20–17:50

Demos

Posters

Tour through the Computer Museum 18:00–19:00

Please see the Program Highlights for further information.

Reception at the Computer Museum 19:00–21:00


Day 4: Friday, 8 July 2016

Session 8: PHY Layer Communication 8:40–10:20

Chair: Hrishikesh Venkataraman, Indian Institute of Information Technology

Keynote: Prof. Suman Banerjee 10:45–11:30

Edge Computing in the Extreme and its Applications

Plese see the Program Highlights for more information about the speaker.

Session 9: Crowdsensing 11:30–12:20

Chair: Jia (Kevin) Liu, The Ohio State University

Session 10: Cellular and Edge Networks 13:20–15:00

Chair: Mahesh Marina, The University of Edinburgh

Session 11: Security and Privacy 15:30–16:45

Chair: Panos Papadimitratos, KTH